Britney Spears..

Aşağa gitmek

default Britney Spears..

Mesaj tarafından Tipsiz_EviLL Bir Cuma Şub. 22, 2008 3:25 am

Britney Jean Spears Federline (d. 2 Aralık 1981, Louisiana ABD), Grammy Ödülü kazanmış Amerikalı pop müzik şarkıcısı, dansçı, söz yazarı ve sinema oyuncusudur. Dünya çapında 70 milyondan fazla albüm kopyası satmıştır. Amerikan müzik tarihinde en çok satan 8. kadın şarkıcıdır.

İlk önce 1990'ların başlarında "The Mickey Mouse Club" ile tanındı. 5 yıllık bir aradan sonra hit albümü "...Baby One More Time" ile geri döndü ve pop müzikte bir süre çok genç şarkıcıların hakim olacağı bir dönem başlattı. Ertesi yıl ikinci albümü "Oops!...I Did It Again" ile yine listelerin ilk sırasına oturdu.

2000'li yıllar Spears için iyi başladı. Öncelikle Pepsi ile yaptığı reklam anlaşmasıyla, sonra da o dönemki erkek arkadaşı Justin Timberlake ile sürekli gündemdeydi.Bu dönemde arka arkaya 3. ve 4. albümlerini çıkardı. Bu albümleri öncekileri göre içerik olarak daha sanatsal, ancak satış olarak daha düşüktü. 2004'te dansçı Kevin Federline ile evlendi. 1 yıl içinde ilk oğlu Sean Preston'ı, 12 Eylül 2006'da da ikinci oğlu Jayden James'i dünyaya getirdi.

Konu başlıkları [gizle]
1 Biyografi
1.1 Çocukluk ve İlk Yıllar
1.2 1998
1.3 1999
1.4 2000
1.5 2001
1.6 2002
1.7 2003
1.8 2004
1.9 2005
1.10 2006
1.11 2007
1.12 Bir Numara Olan Singlelar
1.13 Vİdeografi
2 Diskografi
2.1 ...Baby One More Time (1999)
2.2 Oops!... I Did It Again (2000)
2.3 Britney (2001)
2.4 In the Zone(2003)
2.5 My Prerogative(2004)
2.6 B in the Mix: The Remixes (2005)
3 Filmografi
4 Dış bağlantılarBiyografi [değiştir]
Çocukluk ve İlk Yıllar [değiştir]Spears, Kentwood, Louisiana'da doğdu. Erkek kardeşi Brayn Spears,(d.1977) menajerlerinden biridir, kız kardeşi Jamie-Lynn(d.1991) ise aktris ve şarkıcıdır. Çocukluk yıllarında Britney,okulunun jimnastik derslerine katıldı,kilise korosunda da söylüyordu.Bu sırada Disney kanalının seçmelerine de katılıyordu.Bu seçmelerden birinde The Mickey Mouse Club'a seçildi.Yaşı çok küçük olduğu için yapımcılardan biri onun New York 'Brodway 'de bir ajans ile tanıştırarak 3 yıl boyunca gösteri sanatları okuluna gitmesini sağladı. Daha sonra Spears Disney kanalına New Mickey Mouse Clubile geri döndü. Progmramdaki diğer ismler, Justin Timberlake, Christina Aguilera, Joshua Chasez, aktris Keri Russell, ve aktör Ryan Gosling idi.Birkaç yıl sonra Spears bir demo hazırladı ve bu Jive Record'un eline geçti. Plak şirketi Britney Spears ile anlaşma imzaladı ve Britney tüm gençlik dergilerinde ve televizyon programlarında görünmeye başladı.Nsync gurubununda reklamlarına ve sesini göstermeye devam etti.


1998 [değiştir]1998'in sonlarına doğru Britney'nin ilk single'ı ...Baby One More Time radyolarda çalmaya başladı.. Klibi ise müzik kanallarında dönmeye başlamıştı. Bu single Britney'nin uluslalarası alanda büyük bir başarı kazanmasına ve tanınmasına neden oldu. .O dönem yeni çıkan Nsync grubu için grupla birlikte yaptığı oppening for Nsync Mall tour onun birinci ve az gelirli ilk turnesiydi.Bu turda kendini tanıtmaya başladı.


1999 [değiştir]
2 Ocak 1999 yılında ilk albümü ...Baby One More Time Jive records tarafından piyasaya sürüldü.Albüm dünyada 60 milyon satmış ve müzik listelerini kasıp kavurmuştu Bu albüm haftalarca bir numarada kaldı.

... 1999Longshot isimli video filmde sevgilisi ile 30 saniyelik bir rol aldılar.Spears’ın rolü şarkılarının video kliplerinden bile kısaydı. Filmde o günlerde ayrı olduğu kız arkadaşını yalnız bırakmayan Justin Timberlake de park bekçisi olarak kamera karşısına geçti. Filmin yönetmeni ise bu kadar kısa rolü olmasına rağmen Spears’ın kendilerini çok uğraştırdığını belirterek, “Sadece onun 30 saniyelik rolü için yarım saat uğraştık” açıklamasında bulundu.

Nisan 1999'da Spears, Rolling Stone dergisinin kapağına çıktı. 1999 yazında ikinci turnesine (...Baby one more time) çıktı ve 1999'un sonunda Britney, eleştirmenlerce o yılın en büyük yıldızı kabul edilmişti.

Mayıs1999Her yandan övgü dolu eleştiriler alan Britney Mtv müzik ödüllerinde Baby one more time adlı şarkısındaki gösterisi ile herkesin beğenisini topladı.O yılın en iyi r&b şarkısı kategorisinde ödülü kimseye kaptırmamasının yanında diğer sanatçılara fark attı.Ödülünü alırkan "Tanrı'ya lütuflarından dolayı ve buraya kadar beni getirdiği için teşekkürler ederim" dedi ve adeta şirin pop idol imajı pekişti.Artık onu her dinden,her ırktan,her mezhepten kişi dinliyordu.

Bu dönemde ilk dizi deneyimi olan Sabrina the Teenage witch'te hayranlarının karşısına çıktı. O artık pop müziğin,reklamların ve dizilerin yeni yüzüydü.


2000 [değiştir]2000 Britney 2. stüdyo albümü Oops I did it again'i piyasaya çıkardı.

Oops i did it again adlı albümede ismini veren şarkıya çekti.Klip yine listelere bir numaradan giriş yaptı.Hayallerini süsleyen Grammy ödüllerinde aday gösterildiği için çok mutluydu.Tabi asıl hedefi Grammy'i kazanmaktı.Ama az bir farkla kaybetti.

Britney son 50 yılın en başarılı kadınları arasında 8. sırayı aldı.
Ardından peş peşe klipler çekti.Oops i did it again adlı turneye çıktı.Britney annesi ile birlikte yazdığı "Britney Spears' Heart-to-Heart" isimli kitabını çıkardı.

2000'nin sonlarına yaklaşırken sanatçı Oops!I did it again adlı turnesinden büyük bir gelir elde ederek geri döndü.Britney uzun albüm hazırlıkları için stüdyoya kapandı.


2001 [değiştir]
2001 Britney'in 3. stüdyo albümü2001 yılı başlarında adı tekrar,Pepsi ile 8 milyon dolarlık reklam antlaşması yaptığında duyuldu.Pepsi ile yolları 1 yıl sonra ayrılacak olan Britney popüleritesini iyice kaybetmeye başladı. Aynı yıl MTV Müzik ÖdülleriI'm a slave for you isimli çıkış şarkısında bir pitonla dans ettiği için hayvan hakları savunucularını kızdırdı.Gençlere kötü örnek olan sanatçı olma imajını kazandığı için kınandı.Ardından bu şarkıya çektiği olaylı klip aylarca konuşuldu. Temmuz da dördüncü büyük turnesine çıktı.(Dream within' a Dream tour)

Kasım ayında tamamen kadınlığını ön plana çıkaran 3.stüdyo albümü Britneyi çıkardı.Bu albümü de listelere bir numaradan girdi ve Britney,müzik tarihinde peşpeşe üç albümü de bir numara olan tek kadın şarkıcı oldu.Bu albüm satışları ilk iki albüm kadar olmadı,bu yüzden Britney hemen turneye çıktı.Kendisi hakkında iki kere öldü haberi çıktı.

Aralık İngiliz prensi william arthur philip louis onu bir geceliğine yatına davet etti.Böylesine terbiyesizce ve küstahça bulan Britney teklifi kabaca reddetti.Bakireliğinin onun için çok önemli olduğunu söylemeye başladı.


2002 [değiştir]Şubat 2002'te ilk filmi Crossroads u çekti.Tanınmamış oyuncularla kamera karşısına geçti.Filmde Britney adlı albümünden üç parça kullandı.Filmin asıl müziği (I'm not a girl not yet a woman),Karaoke parçası canlı olarak söylediği ve Düzenlenmiş bir eski şarkı olan(I love Rock'n Roll),Kamera arkası olarak kullanılan (Overprotected)bu üç şarkıdır.Film büyük bir gişe başarısızlığı göstermesinin yanında yılın en kötü filmleri arasında kendine yer buldu.Bunun ardından da dört yıllık erkek arkadaşı Justin Timberlake'ten ayrıldı.Sevgilisini aldattığı ortaya çıkan sanatçı için Justin Timberlake Cry me a river adlı şarkıyı yazdı.Bundan sonra kariyeri bir anda düşüşe geçti ancak Forbes dergisi onu yılın en güçlü ünlü ismi seçti.

Mayıs Bu kadar kötü giden giden hayatının yanı sıra ailesinde çatırdamalar başladı.Annesi Lynn Spears zenginliği seven biriydi.Bunun aksine babası sade bir yaşamı tercih etmişti.Sürekli anne ve babası bu yüzden kavga eden Britney ruhsal bir bunalıma girdi.Bu yıllarda günlerin en moda filmi olan James Bond filmlerinde kendine rol kapabilmek için aylarca uğraştı fakat hiç bir yapımcı onunla çalışmak istemedi.


2003 [değiştir]Ağustos 2003'te Madonna ve Christina Aguilera ile MTV Müzik Ödülleri'nde olay yaratan şovu gerçekleştirdi.Bu olay aylarca konuşuldu.

Madonna'nın etkisi ile Kabbala ile ilgilenmeye başladı Kabbala Merkezi'nin üyesi haline geldi.

Kasım 2003'ta 4. stüdyo albümü In the Zone 'u çıkardı.Albümdeki parçaların çoğunun sözlerini de yazan Britney,bu albüm ile de arka arkaya dört albümü de listelere 1 numaradan giren ilk kadın şarkıcı oldu.Bu albüm sanatal olduğu için fazla satmadı.Bu albümde yer alan Toxic parçası ile en iyi dans parçası kaydı dalında Grammy Ödülü kazandı.Sonunda amacına ulaşan Britney büyük gelirli Onyx Hotels tour'a çıktı.Yarısında Outrageous klibinin çekimlerinde diz kapağı incitti ve turneyi tamamlayamadı.Bu kaza ona 1.000.000 dolara mal oldu.

11 Aralık 2006Son yılların en başarılı ismi olan Britney Spears'ın Londra'daki Madame Tussauds balmumu müzesine balmumundan bir heykelinin dikilmesi teklifi ******ürüldü.I'm a slave for you isimli şarkısında dans ederken figüratifize edilen Britney Spearsîn heykeli hala Londra'da sergilenmektedir.


2004 [değiştir]
Sanat hayatını tehlikeye attığı Britney'in Kocası Kevin FederlineOcak 2004'te çocukluk arkadaşı Jason Allen Alexander ile Las Vegas'ta evlendi.Evliliği 54 saat sürdü.Britney'e neden evlendiği sorulduğunda ise "sadece evlenmenin nasıl bir şey olduğunu görmek istedim" yanıtını verdi.

Sadece bir reklam olarak Temmuz 2004'te ise dansçı Kevin Federline ile nişanlandığını açıkladı.Tanıştıktan üç ay sonra nişanlanan çift, ailelelerine ve tüm dünyaya sürpriz yaparak Eylül 2004'te evlendiler.Britney'in ailesi bu olaya karşı çıktı.Boşanmasını isteselerde Britney'e dinletemediler.Bir süre ailesinde kardeşi Jamie lynn dışında kimse onla konuşmadı.O sırada Kevin aktris Shar Jackson'dan ikinci çocuğunu bekliyordu.Balayından dödükten sonra Britney genç bir anne olmak istediğini söyledi.

Bir röportajında Başkan Bush'un her kararını desteklediğini açıkladı ve bu Michael Moore'un belgesel filmi Fahrenheit 9/11'de de kullanıldı.Zaten sevilmeyen başkan olan George W. bush'un yanında yer alan Britney artık iyice populeritesini kaybetti.

Eylül 2004'te Britney,12 milyon dolar kazandığı,ilk parfümü Curiousu çıkardı.1 yıl içinde parfüm 100 milyon dolar kazandı.Bunun devamında Britney ikinci parfümü Fantasyi çıkardı.

2004'ün sonlarında ilk best of albümü Greatest Hits:My Prerogative'i çıkardı.Albümde üç tane de yeni parça bulunmaktaydı.Eski bir Bobby Brown şarkısı olan My Prerogative'i yeniden düzenledi.Albüm öncekiler kadar ses getirmedi.Artık Britney için zor günler başladı.


2005 [değiştir]2005'in ortalarında kocası Kevin ile Britney and Kevin:Chaotic isimli bir televizyon programı hazırladı.Program beklenen ilgiyi görmedi.

Nisan 2005'te Britney ilk bebeğine hamile olduğunu açıkladı.14 Eylül 2005'te ilk oğlu Sean Preston'ı dünyaya getirdi.Bu doğum Daniel Edwards'e ilham verdi,Daniel Edwards Britney'nin garip bir şekilde doğum yaparken heykelini yaptı.Doğumla birlite Britney'nin kariyeri iyice düşüşe geçti ve bir remix albümü çıkardıysa da hiç satmadı denecek kadar az sattı.Britney bir yandan düşüşe geçen popüleritesini düşünürken Kevin'in onu aldattığı ortaya çıktı.Britney çocuğu için evliliğine devam etme kararı aldı.Dünyaca bu evliliği fazla sürmeyeceği düşüncesi yavaş yavaş gerçekleşiyordu.


2006 [değiştir]
Britney Amerikan sit-com'u will & grace'teMart 2006'da ünlü sitcom Will & Grace'te konuk oyuncu olarak yer aldı.Mayıs 2006'da The Late Show with David Letterman'da da ikinci hamileliğini açıkladı.Bunun ardında da adı Baby's All Rock 'n' Roll yeni bir bebek giyim serisi çıkaracağını açıkladı.Harper's Bazaar dergisinin Ağustos 2006 sayısının kapağı için çıplak poz verdi.Bu poz yine aylarca konuşuldu.

12 Eylül 2006'da ikinci oğlu Jayden James'i doğurdu.Evliliğini kurtardığını düşünürkeneşi iyice işi abartmış ve ayrı yaşamaya başlamışlardı.


6 Kasım 2006'da kocası Kevin Federline'den boşanmak için mahkemeye başvurmuştur.Federline britney ile balaylarında kaydettiği özel görüntüleri basına sızdıracağını açıklamış ve Britney bunalıma girdi.Ardından da Kevin Federline velayet davası açtı.Mahkeme çocukları Kevin Federline vermiş ve Britney haftada kısıtlı olarak çocuklarını görme kararı alınmıştır.Boşanmanın hemen ardından yeni albümü için çalışmaya başladı.


Aralık 2006Britney sosyal çevresini tamamen boşlamış ve kendini içki ve gece hayatına vurdu.Gece hayatının akıllanmaz ünlüsü Paris Hilton ile gezmeye başladı.Haklarında çıkan iddalara cevap vermeyen Britney haftalarca kendini evine kapattı,gece hayatını kısıtladı ve Jr. Rotem ile aşk yaşamaya başladı.Yeni albümü ve bomba gibi bir dönüş yapma planları yapmak için 3 yıllık suskunluğunu 2007 yılının sonlarında bitireceği sözü ile stüdyoya girdi.


2007 [değiştir]Ocak 2007Britney yeni albümü için hızla çalışmalara başladı.Britney'nin bu dönemde en çok dinlemeyi sevdiği şarkılar ise şöyle: Show me what you got- Jay Z,Wind it up-Gwen Stefani,Irreplaceable-Beyonce,Toxic-Britney Spears,Sos-Rihanna,Loose-Nelly Furtado,Crzay-Gnals Barkley.


Resmi sitesinde şu mektubu hayranlarına hitab etti: "Kişisel olarak sizle buradan, resmi sitemden, temasa geçmeyeli bayağı uzun bir süre oldu. Son bir kaç yıl benim için biraz inişli çıkışlıydı, medya her hareketimi eleştirdi, insan olarak gerçekten kim olduğumu çarpıtarak kaleme aldılar. Sosyal hayatımda aldığım her kararın arkasında açıkça bir zıtlık vardı. Bu yüzden de böyle şeylere çok önem vermeme kararı aldım.

Son bir kaç yıl benim için aydınlatıcı oldu ve şimdi "kendim" olarak oturup kariyerimle nereye gitmek istediğimi hür bir şekilde düşünme fırsatı buldum. Ben artık daha olgun ve sonunda kendimi "özgür" hissediyorum. Bu albümümde çok sıkı çalışıyorum, sizin duymanız ve yeni bir tura çıkmak için sabırsızlanıyorum. Size temin edebilirim ki albümün bu yıl çıkması için çok uğraşıyorum ama tabi ki tarih henüz belli değil. Bu yıl her zamankinden iyi dönmek için sabırsızlanıyorum ve tabi ki hayranlarıma kişisel olarak ulaşmak için de. Bugün fark ettim ki en büyük hayran sitemden biri yakında kapanıyormuş, hepinizin bilmesini isterim ki bu kararın arkasındaki tüm nedenleri anlıyorum. Sizin yerinizde olsam her gün okumak zorunda olduğum şeyleri okuyup ben de mutsuz olurdum. Ama güvenin bana, sizi anlıyorum. Biliyorum mükemmellikten çok uzağım ve medya her hareketimi abartarak çok eğleniyor, ama bilmenizi isterim ki hayranlarımı çok seviyorum. Benim için yaptıklarınız için sizlere minnettarım. Bu yüzden teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler!"

100.000.000 dolarlık servetiyle dünyanın 12. en zengin kadınlarından seçildiYeni albümü için 3. albümünde birlikte çalıştığı Pharell William görüşmelere başladı.Isaac Cohen ile aşk yaşamaya başladı.Bu sırada çarpıcı bir haberle dünyası karardı.

25 ocakta teyzesi Sandra Bridges Covington kansere yenik düştü ve hayatını kaybetti.

İkinci oğlu Jayden James'i hâla basından saklıyor.Kendini mafetti..Sad(
avatar
Tipsiz_EviLL
Normal Üye
Normal Üye

Ruh Hali : 1
Kadın Mesaj Sayısı : 328
Nerden : cehennem kaTından..
Teşekkür : 0
Rep Puanı : 40370

Kayıt tarihi : 30/12/07

Kullanıcı profilini gör http://sonokta.yetkinforum.com/profile.forum

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Britney Spears..

Mesaj tarafından Mahra-i Beka Bir Cuma Şub. 22, 2008 10:41 pm

aynen yha çok üzüldüm haline paylaşım için tşk.ler
avatar
Mahra-i Beka
Admin
Admin

Ruh Hali : 9
Erkek Mesaj Sayısı : 1276
Yaş : 27
Nerden : SoNokta Kampından
Teşekkür : 9
Rep Puanı : 41774

Kayıt tarihi : 01/11/07

Kullanıcı profilini gör http://sonokta.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Britney Spears..

Mesaj tarafından Tipsiz_EviLL Bir Salı Şub. 26, 2008 3:07 am

ö.d.. Wink)
avatar
Tipsiz_EviLL
Normal Üye
Normal Üye

Ruh Hali : 1
Kadın Mesaj Sayısı : 328
Nerden : cehennem kaTından..
Teşekkür : 0
Rep Puanı : 40370

Kayıt tarihi : 30/12/07

Kullanıcı profilini gör http://sonokta.yetkinforum.com/profile.forum

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz